Suomen ympäristökeskus | Finlands miljöcentral | Finnish Environment Institute

sykefi header valkoinen

FinLTSER verkoston alueet

 

 
 
 
 

Suomen pitkäaikaisen ympäristötutkimuksen verkosto kattaa maa- ja vesiekosysteemejä, murtovesiekosysteemejä sekä maatalous- ja kaupunkiympäristöjä. Verkosto koostuu sekä LTER- että LTSER-alueista. LTER-alueilla tutkimus painottuu perinteiseen ekologiseen ja luonnontieteelliseen tutkimukseen, kuten Lammi LTER, Hyytiälä SMEAR II LTER, Läntinen Suomenlahti LTER (Western Gulf of Finland WelFin), Päijänne LTER (Lake Päijänne LTER) ja Pallas-Sodankylä LTER (Pallas-Sodankylä LTER observatory). Laajempia LTSER-aluekokonaisuuksia, joissa mukana on vahvasti yhteiskunnallinen aspekti sosio-ekonomisen tutkimuksen myötä, ovat Perämeri LTSER (Bothnian Bay LTSER-platform), Lepsämänjoki LTSER (Lepsämänjoki agricultural watershed area LAWA LTSER), Helsingin metropolialue (Helsinki Metropolitan Area HMA LTSER) ja Pohjois-Suomen LTSER-alue (Northern LTSER-platform). Pohjois-Suomen LTSER-alueen muodostavat alueelliset tutkimuskeskittymät: Oulanka (Oulangan tutkimusasema), Kevo (Lapin tutkimuslaitos Kevo), Kilpisjärvi (Kilpisjärven biologinen asema), Kolari (Kolarin tutkimusasema) ja Värriö (Värriön tutkimusasema). 

VACCIA_Map of study areas_fi-01_muokattu
 
 
 

 

 

Läntinen Suomenlahti LTER (Western Gulf of Finland LTER-site WelFin)

Koordinaattori: Marko Reinikainen (marko.j.reinikainen(at)helsinki.fi)
Helsingin yliopisto, Tvärminnen eläintieteellinen asema

Helsinki metropolialue LTSER (Helsinki Metropolitan Area HMA-LTSER)

Koordinaattori: Maija Taka (maija.taka(at)aalto.fi), Aalto yliopisto, Rakennetun ympäristön laitos; Heikki Setälä (heikki.setala(at)helsinki.fi), Helsingin yliopisto, Ympäristötieteiden laitos (katso myös: Kaupunkitutkimus)

Lepsämänjoki LTSER (Lepsämänjoki Agricultural Watershed Area LAWA LTSER)

Koordinaattori: Laura Alakukku (laura.alakukku(at)helsinki.fi)
Helsingin yliopisto, Maataloustieteiden laitos (katso myös: Lepsämänjoki LTSER)

Lammi LTER (Lammi LTER, Southern Boreal Aquatic and Terrestrial Long-Term Ecological Research Area)

Koordinaattori: Lauri Arvola (lauri.arvola(at)helsinki.fi)
Helsingin yliopisto, Lammin biologinen asema

Päijänne LTER (Lake Päijänne LTER)

Koordinaattorit: Juha Karjalainen (juha.s.karjalainen(at)jyu.fi)
Jyväskylän yliopisto, (Bio- ja ympäristötieteiden laitos (katso myös: Päijänne)

Hyytiälä SMEAR II LTER (Hyytiälä SMEAR II LTER)

Koordinaattori: Jaana Bäck (jaana.back(at)helsinki.fi)
Helsingin yliopisto, Metsätieteiden laitos

Perämeri LTSER (Bothnian Bay LTSER-platform)

Koordinaattori: Jouni Aspi (jouni.aspi(at)oulu.fi)
Oulun yliopisto, Ekologian ja Genetiikan tutkimusyksikkö

Pallas-Sodankylä LTER (Pallas-Sodankylä LTER observatory)

Koordinaattori: Jussi Paatero (jussi.paatero(at)fmi.fi)
Ilmatieteen laitos, Arktinen tutkimus

Pohjois-Suomi LTSER (Northern LTSER-platform)

Koordinaattori: Riku Paavola (riku.paavola(at)oulu.fi)
Oulun yliopisto, Oulangan tutkimusasema

Oulangan tutkimusasema

Koordinaattori: Riku Paavola (riku.paavola(at)oulu.fi)
Oulun yliopisto, Oulangan tutkimusasema

Lapin tutkimusasema Kevo

Koordinaattori: Otso Suominen (otso.suominen(at)utu.fi)
Turun yliopiston biodiversiteettiyksikkö, Lapin tutkimusasema Kevo

Kilpisjärven biologinen asema

Koordinaattori: Antero Järvinen (antero.jarvinen(at)helsinki.fi)
Helsingin yliopisto, Bio- ja ympäristötieteiden tiedekunta, Kilpisjärven biologinen asema

Värriön tutkimusasema

Koordinaattori: Jaana Bäck (jaana.back(at)helsinki.fi)
Helsingin yliopisto, Metsätieteiden laitos, Värriön tutkimusasema

 

Alueiden tarkemmat kuvaukset löytyvät verkoston englanninkielisiltä sivuilta (Finnish Long-Term Socio-Ecological Research network FinLTSER )

Julkaistu 6.5.2013 klo 16.08, päivitetty 7.12.2017 klo 13.51
Kohderyhmä: