EDUWATER-hanke kuuluu Suomen ja Venäjän väliseen Karelia CBC -kehityshankkeisiin, jotka ovat osa rajat ylittävää ENI CBC -yhteistyöohjelmaa, jota rahoittavat Euroopan unioni, Suomi ja Venäjä. SYKE on yksi hankkeeseen osallistuvista yhteistyötahoista. Hanketta vetää ruotsalais-karjalalainen liiketoiminta- ja tiedotuskeskus Svensk-Karelsk business- och informationscentrum (SKBIC).
Tavoitteet
EDUWATER-hankkeen tavoitteena on on lisätä paikallisten asukkaiden tietämystä kestävän vedenkäytön käytännöistä. Tähän pyritään järjestämällä vedenhuolto-opetusta kouluihin ja esikouluihin. Hanke tukee käytännön opetusta konkreettisilla esimerkeillä ja tiedoilla: miten käsitellä vettä oikeaoppisesti kotona, ja miten jätevedet vaikuttavat paikallisiin vesistöihin.
Kouluissa kestävää vedenkäyttöä voidaan opettaa konkreettisin keinoin.
Koulut ja opettajat ovat opetuksen avaintekijöitä: oppilaat vievät tietoa ja taitoja myös kotien arkeen.
EDUWATER–hanke tukee käytännön opetusta konkreettisilla esimerkeillä ja tiedoilla: miten käsitellä vettä oikeaoppisesti kotona, ja miten jätevedet vaikuttavat paikallisiin vesistöihin?
Hanke käynnistää ensin kestävän vedenkäytön opetuksen Petroskoissa, Joensuussa ja Kiteellä.
Hankkeessa kehitettäviä toimintamalleja pyritään levittämään jatkossa koko Karjalaan ja muualle Suomeen -- ehkä laajemmallekin
Hankkeessa rakennetaan yhteistyöverkostoja: opettajien, yritysten vedenkäsittelyn asiantuntijoiden ja paikallisten vesitutkimuksen ja -koulutuksen asiantuntijoiden välille.
Toiminta Suomessa
Suomen osalta hankkeessa järjestetään opettajille kaksi työpajaa: ensimmäinen syksyllä 2019 ja toinen syksyllä 2020. Toiseen työpajaan sisältyy myös vierailu maastossa.
Kolmipäiväinen tutustumiskäynti Pietariin, jolloin tutustutaan mm. vesilaitoksen tiedotus- ja ympäristökeskukseen
Yksipäiväinen tutustumiskäynti Helsinkiin, jonka aikana tutustutaan vesialan ja ympäristöopetuksen kohteisiin.
Kehitetään uutta oppimateriaalia.
Toiminta Venäjällä
Petroskohin perustetaan vesitietokeskus, kehitetään ja käynnistetään vesitietotunteja kouluissa
Vesitunnit käyttöön opetussuunnitelmissa kouluissa ja päiväkodeissa.
Petroskoin opettajille järjestetään tutustumismatkat Ruotsiin, Suomeen ja Pietariin sekä seminaareja ja työpajoja.
Euroopan unionin, Suomen ja Venäjän rahoittama hanke.
Oppimiskokonaisuudet
Etsitkö tietoa ja materiaaleja vesiaiheiseen opetukseen? Oppia vedesta -kokonaisuudesta löydät opetuspalikoita laidasta laitaan: laajoista oppimiskokonaisuuksista peleihin ja animaatioihin. Vesiaihetta tutkaillaan monesta eri näkökulmasta. Useat tehtävät soveltuvat käytettäväksi yli koulun eri oppiainerajojen. Kestävä vedenkäyttö ja vesien suojelu tulevat tutuksi tutkien ja itse tehden. Käytännön esimerkit konkretisoivat veden merkitystä myös kodin arjessa.
Materiaalit on suunnattu erityisesti peruskoulujen opetukseen, mutta ne soveltuvat yhtä lailla kaikille vesiaiheista opetusaineistoa janoaville.
Kodin vesietiketti ja vesihuolto -oppimiskokonaisuus käsittelee kodin vesietikettiä ja vesihuoltoa monelta kantilta.
Roskaantuminen ja mikromuovit -oppimiskokonaisuus pureutuu roskaantumisongelmaan monista näkökulmista niin tieteen kuin taiteenkin keinoin.
Vesijanlanjälki havainnollistaa sitä, kuinka vesivaltaista elämämme on. Mitä suurempi vesijalanjälki, sitä enemmän vettä käytetään.
Hulevedet -oppimiskokonaisuus innostaa oppilaat havainnoimaan sade- ja sulamisvesien eli hulevesien vaikutusta lähivesiin.
Globaalit vesivarat -oppimiskokonaisuudessa makeaa vettä ja siihen liittyviä haasteita käsitellään tietotekstien ja tehtävien kautta.
Lähivedet tutuiksi -oppimiskokonaisuuden myötä on aika vaihtaa koulureppu vesireppuun! Innostamme opettajia johdattamaan yläkoulun ja lukion oppilaat tutkimaan erilaisia lähivesiä. Käytäntö on paras opettaja. Maastoretkellä teoriaoppi yhdistyy luontohavaintoihin koulukavereiden avittamana.
Muuta aineistoa
Muuta aineistoa
Lähivedet tutuksi - happea opiskeluun! - webinaarin tallenne (youtube) 20.8.2021
Sisältö
-Mikä vaikuttaa jokiveden laatuun
- Maastoreteken peruspalikat
- Matkalle jokiekosysteemin maailmaan
- Vesireppu käyttöön ja pelaamaan
- Järvi-meriwikissä tarvitaan kaikkien tietoja
- Oppimiskokonaisuus: Tutkitaan vesiä satelliiteilla