Hiilineutraali-webinaari: Vesivoima muutoksessa: kuinka ympäristötoimet ja ilmastonmuutos vaikuttavat tuotantoon? ti 30.9.
Webinaarissa esitetään, miten ilmastonmuutos ja ympäristötoimet tulevat vaikuttamaan vesivoiman tuotantoon ja tuotannon ajoittumiseen Suomessa. Tiedot perustuvat uusiin mallinnustuloksiin ja vaikutusarviointeihin lähivuosina tehtävistä ympäristötoimista.
Tervetuloa kuulolle! Webinaarin järjestää Puhtaan energiajärjestelmän siirtymä – REPower-CEST-projekti (hiilineutraalisuomi.syke.fi).
Kaikille avoin webinaari järjestetään Teams-yhteydellä. Webinaariin ei tarvitse ilmoittautua etukäteen, mutta alla olevasta linkistä voi halutessaan tilata kalenterivarauksen omaan sähköpostiin. Alustusten osio tallennetaan ja tallenne tulee jakoon tälle verkkosivulle muutaman päivän kuluessa webinaarista.
Liity 30.9. webinaariin tästä linkistä (Teams-kokous)
Tilaa itsellesi kalenterivaraus 30.9. webinaarista (webropol.com)
Ohjelma
- 15:00 Puheenjohtajan avaus, erikoistutkija Tomi J. Lindroos, Teknologian tutkimuskeskus VTT Oy
- 15:05 Ilmastonmuutoksen vaikutukset Suomen vesivoiman tuotantoon, ryhmäpäällikkö Ari Koistinen, Suomen ympäristökeskus
- 15:25 Vesivoiman ympäristötoimien energiavaikutuksista, erikoistutkija Hannu Huuki, Suomen ympäristökeskus
- 15:40 Kysymyksiä ja keskustelua
- 16:00 Webinaari päättyy