Osallistavaa taidetta muoviroskista Kotkan Meripäivillä 23.–26.7.2025
Kanadalainen, Aalto-yliopistossa väitöskirjaansa tekevä Gary Markle on Tallinnassa asuva taiteilija, opettaja ja tutkija. Markle ohjaa kaiken ikäisille sopivia työpajoja, joissa yleisö voi osallistua kutomalla kierrätysmuovista muovihirviötä, "ruokkia” hirviötä ja lopuksi kellua Itämeressä muovinaruista punotuissa ”Selkie-nahoissa”. Teos hyödyntää tarinaa Selkiestä, myyttisestä hahmosta, joka muuttuu hylkeestä ihmiseksi ja takaisin.
”Selkien hahmo on linkki ihmisen ja meriluonnon välillä ja korostaa suhdettamme maailman merien ja vesistöjen muovisaasteeseen, jonka monesti unohdamme”, sanoo Markle.
Taideinterventio toteutetaan osana Suomen ympäristökeskuksen koordinoimaa kestävää muovien kiertotaloutta edistävää PlastLIFE-hanketta, jota rahoittaa EU:n LIFE-ohjelma.
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt
Gary Markle, etunimisukunimi@gmail.com p. +372 5368 0190
www.garymarkle.com
viestintäasiantuntija Johanna Kaunisto (10.7. saakka), etunimi.sukunimi@syke.fi, p. 029 525 2297, Suomen ympäristökeskus (Syke)
viestintäasiantuntija Katja Lepistö 14.7. alkaen, etunimi.sukunimi@syke.fi, p. 029 525 2082, Suomen ympäristökeskus (Syke)
Paikka ja aikataulu
Merikeskus Vellamo (23.–26.7.): työpajat ja installaatiot
Mansikkalahden uimaranta, Mäntykatu 1, 48130 Kotka (26.7.): kellunta Selkien muovinahoissa