Siirry pääsisältöön

Ympäristö osana kokonaisturvallisuutta -tutkimusseminaari

Tapahtuma
Geopoliittisen tilanteen muuttuessa kokonaisturvallisuuden merkitys korostuu entisestään. Samanaikaisesti erilaiset ympäristöön liittyvät ilmiöt, kuten luonnon ääri-ilmiöt, resurssien niukkuus ja infrastruktuurin haavoittuvuus, asettavat uusia haasteita yhteiskuntien vakaudelle ja varautumiselle.
Kuvituskuva
© Syke

Aika ja paikka

Maanantaina 5.10.2026 kello 9.00–12.00
Tilaisuutta voi seurata verkossa ja kutsuvieraat paikan päällä. 

Suomen ympäristökeskuksen tutkimusseminaari: Ympäristö osana kokonaisturvallisuutta

Ympäristöulottuvuus kietoutuu tiiviisti turvallisuuskysymyksiin: se vaikuttaa elinolosuhteisiin, taloudelliseen toimintakykyyn ja maiden välisiin suhteisiin. Ympäristöasioiden ymmärtäminen osana laajempaa turvallisuuskehystä on keskeistä, kun rakennetaan kestävää ja kriisinkestävää tulevaisuutta.

Tässä tilaisuudessa tarkastellaan kokonaisturvallisuutta eri näkökulmista ja avataan keskustelua ajankohtaisista ympäristöturvallisuuden teemoista. Ohjelma tarjoaa sekä asiantuntija-alustuksia että vuorovaikutteisen osuuden ajankohtaisten kokonaisturvallisuuden kysymysten äärellä. 

Ohjelma

English-language session

9.00-9.10 Welcome and introduction, Leif Schulman, Director General, Syke

9.10-9.30 Climate Policy and Positive Security, Paula Kivimaa, Research Professor, Syke

9.30-9.55 Climate Change and Security: Emerging Strategic Challenges for Europe, Duncan Depledge, Senior Lecturer in Geopolitics and Security, Loughborough University

9.55-10.10 Comprehensive Security from an Environmental Perspective: Key Messages from a Syke Policy Brief, Suvi Sojamo, Leading Researcher, Syke

10.10-10.20 Discussion and Q&A

10.20-10.30 Break

Suomenkielinen osuus

10.30-11.20 Ympäristö osana kokonaisturvallisuutta: tutkimustietoa, käytännön ratkaisuja ja varautumista

  • Lauri Ahopelto, johtava asiantuntija ja Tulvakeskuksen päällikkö, Syke
  • Joonas Kahiluoto, tutkija, Syke / Jenni Attila, ryhmäpäällikkö, Syke
  • Anisa Doty, asiantuntija, Finnish Water Diplomacy Platform / erikoistutkija, Syke

11.20-11.45 Paneelikeskustelu: Ympäristöturvallisuus Suomessa ja Itämerellä – miten tutkimuksen viesteihin vastataan?

  • Jussi Alho, johtava asiantuntija, OKM
  • Jonas Liimatta, osastopäällikkö, MMM
  • Kerstin Stendahl, kansainvälisten asiain neuvos, YM

11.45-11.55 Kommenttipuheenvuoro, Emma Hakala, johtava tutkija, Ulkopoliittinen instituutti

11.55-12.00 Loppusanat, Leif Schulman, Pääjohtaja, Syke

Tutkimusseminaari on tarkoitettu erityisesti päätöksentekijöille, kansanedustajille ja turvallisuus- ja ympäristöalan toimijoille.

Tervetuloa kuulemaan ja osallistumaan maanantaina 5.10.2026 klo 9.00–12.00  striimin välityksellä.

Lisätietoja

Janette Parviainen

Suunnittelija