Siirry pääsisältöön

Rakennamme vesiluonnon tulevaisuutta

Page type:
Uutinen
Kesän koittaessa suomalaiset suuntaavat vesistöjen ja meren rannoille nauttimaan vesiluonnosta ja saariston kauneudesta. Sykessä tuotamme kumppaniemme kanssa monipuolista tietoa, jonka avulla varmistamme, että kestävyysmurrosta vauhdittavat projektit tukevat myös toimia vesien ja meren tilan parantamiseksi, jotta saamme nauttia puhtaasta ja monimuotoisesta vesiluonnosta myös jatkossa.
Kuva
Anna-Stiina Heiskanen hymyilee puun takaa.
© Kai Widell

Puhtaan siirtymän edistämiseen tähtäävät projektit saattavat tuottaa uusia pulmia ympäristölle. Tarvitaan kokonaisvaltaisia ratkaisuja ja tutkimukseen perustuvaa tietoa päätöksentekijöille, miten yhdistää uusiutuvan energian tuotanto ja kestävä luonnonvarojen käyttö samalla varmistaen, että nämä edistävät vesien ja meren luonnonkirjon elpymistä ja hyvän tilan saavuttamista.

Sykessä tavoitteenamme on vauhdittaa kestävyysmurrosta laadukkaan tutkimustiedon avulla ja hyviä käytäntöjä edistämällä. Esimerkiksi ruoantuotannossa maalta merelle ja vesistöihin kohdistuvan ravinnekuormituksen vähentäminen on ollut pitkäaikainen tavoite vesiensuojelutyössämme.  

Olemme kehittäneet ja kokeilleet uusia ratkaisuja maatalouden hajakuormituksen vähentämiseksi, kuten maanparannusaineiden laaja-alaista yhteiskäyttöä sekä arvioinut kaksitasouomien ja kosteikkojen vaikutuksia. Tutkimustietoa ja kokeilujen tulosten käytäntöön panemista edistetään myös kansainvälisesti Itämeren piirissä.  

Osallistumme Saaristomeriohjelmaan, joka tähtää maatalouden kuormituksen vähentämiseen ja alueen poistamiseksi Itämeren suojelukomission (HELCOM) pahimpien kuormittajien listalta (hot spot -lista). Syken asiantuntijat ja tutkijat työskentelevät yhdessä ympäristöministeriön ja paikallisten toimijoiden kanssa varmistaakseen, että Saaristomeren tilaa parannetaan tehokkaasti ja kestävästi, ja että päätöksenteijöillä on käytettävissään paras mahdollinen tieto toimepiteitten vaikutuksista.

Me myös arvioimme ohjelmien ja toimenpiteitten vaikutuksia vesistöissä ja merellä pitkäaikaisten seurantojen avulla. Valuma-alueella tehtävien ratkaisujen tehokkuutta voidaan arvioida kehittämiemme koko maan kattavien mallijärjestelmien avulla ja suunnitella suojelu- ja ennallistamistoimien vaikutuksia pidemmällä tähtäimellä, myös huomioiden ilmaston muutoksen vaikutukset - vesistöjen latvoilta merelle.  

Olemme mukana useissa projekteissa, joissa kehitämme mallijärjestelmiä, eli valuma-alueiden ja rannikkomeren digitaalisia kaksosia, joiden avulla voidaan tuottaa päättäjille ohjeeksi ratkaisuja ja toimintavaihtoehtoja vesistöjen ja Itämeren tilan parantamiseksi ja vesiluonnon ennallistamiseksi.  

Vaikka lomasuunnitelmiin kuuluisi rauhoittuminen digi-vapaasti vesiluonnon äärellä, niin kannattaa kuitenkin ajoittain vilkaista vesi.fi- ja itämeri.fi- sekä Järvi-meriwiki- verkkosivustoja, joista saa ajankohtaista tietoa sinilevätilanteesta tai vesistöjen ja meren tilasta.

Anna-Stiina Heiskanen, yksikönjohtaja, meri- ja vesiratkaisut, Suomen ympäristökeskus

Lue tarkemmin Syken tekemästä työstä merien ja vesien tilan parantamiseksi

Projekteja ja julkaisuja
Uutisia, tiedotteita ja verkkopalveluita